Systém soutěží mladých fotbalistů dává vybraným klubům možnost startovat na nejvyšších českých úrovních. Tohoto ocenění se dostalo i dorostu a žactvu MSK Břeclav. Nejstarší dorost MSK (U19) startuje ve druhé nejvyšší české soutěži, Moravskoslezské dorostenecké lize, mladší dorost U17 a U16 a žactvo U15-U12 jsou zařazeny do jedné z pěti skupin nejvyšších soutěží v ČR, Moravskoslezské dorostenecké lize U17 a U16 a Moravskoslezské lize žáků. Jistě je zbytečné zdůrazňovat, že se v těchto soutěžích celky MSK střetávají se soupeři z renomovaných klubů, jakými jsou Sigma Olomouc, Vysočina Jihlava, Zbrojovka Brno, Fastav Zlín a další. Občas mladí fotbalisté MSK čelí výrazně vyšší sportovní kvalitě a inkasují vysoké porážky, daří se jim ale i některé favority pořádně prohnat a snaží se bodovat proti družstvům zhruba stejné výkonnosti.

 

Devatenáctka MSK, kterou vede šéftrenér dorostu MSK Jiří Pecha, se drží v kvalitní soutěži na velmi pěkném jedenáctém místě se ziskem 23 bodů. Co je nejdůležitější, vytvořil se kádr zapálených mladých sportovců, kteří se fotbalem baví, dokáží o výsledek bojovat do poslední minuty, nenechají se zlomit nepříznivým průběhem zápasů. Je to jistě nadějná perspektiva, vždyť hráči, kteří přecházejí z kategorie dorostu mezi muže, jsou doplňováni do třetiligového celku mužů MSK A (jen nejtalentovanější jednotlivci) a ve větším počtu procházejí dalším výkonnostním růstem v rezervním B-týmu MSK, hrajícím 1.A třídu.

 

Sedmnáctka a šestnáctka  MSK, se svými trenéry Michalem Škrabkem a Štefanem Víšou, nejsou ve svých soutěžních odděleních tak úspěšné. Sedmnáctka je se čtyřmi výhrami a jednou remízou ve skupince pěti celků, které bojují o 14.-18.místo v tabulce. Šestnáctka, jejíž nejlepší hráči doplňují často sestavu sedmnáctky a na jejich místa nastupují hráči žákovských kategorií, dosahuje tomu odpovídajících výsledků. Dlouho čekala na první výhru v soutěži, která se dostavila až ve vloženém 18.kole soutěže, v němž porazila 3:2 FC Hlučím. Zde nejde až tolik o výsledky, ale o individuální formování mladých fotbalistů.

 

Totéž se dá říci na adresu žactva MSK, řízeného šéftrenérem Karlem Bečkou, který osobně vede celek MSK U14. Patnáctka MSK je s devíti body čtrnáctá, čtrnáctka je na tom lépe, nasbírala čtrnáct bodů, je dvanáctá a má shodný bodový zisk jako jedenáctý Havlíčkův Brod. Výsledky mladších žáků se skládají z podílů dvou sedmičlenných hráčských kolektivů a nejsou proto skutečným obrazem poměru výkonnosti, protože Břeclav nemůže mít tak početně obsazenou lavičku jako družstva velkých klubů.

 

Třináctka MSK na svou první výhru stále ještě čeká, dvanáctka má na svém kontě dvě výhry a několik těsných porážek po vyrovnaných průbězích sportovního boje.

 

Péče o mládež začíná v oddílu kopané MSK Břeclav od přípravek, které ve čtyřech věkově oddělených úrovních připravují pro velký fotbal celou řadu dosud skrytých talentů, z nichž těm nejmladším je teprve šest let.

Zpět